Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Muzyka
Nawigacja
Losowe zdjęcie

Gwiazdka w świetlicy

Licznik odwiedzin
Dziś:10
Wczoraj:549
W tym tygodniu:971
W tym roku:15,629
Wszystkich:768,917
Reklama
Maniek - Jan Szypryt


OPTA Timber - Piastoszyn

Kronika szkolna 2

Rok szkolny 1948/49

Rok szkolny 1948/49 rozpoczął się 1.09. 1948r. Klasy III-IV wzięły udział we mszy św. w Silnie. O godz. 14-stej zebrała się cała młodzież od kl. I-VI. Nauczyciel wygłosił do dzieci odpowiednie przemówienie zachęcając je do intensywnej pracy oraz dołożenia wszelkich starań, aby w krótkim czasie posiadały wszelkie potrzebne im podręczniki szkolne. Liczba dzieci w bieżącym roku przedstawia się następująco:

Klasa

Chłopców

Dziewcząt

Razem

I

II

III

IV

V

VI

7

8

10

3

3

1

8

5

6

6

3

3

15

13

16

9

6

4

Ogółem

32

31

63

Nadmieniam, że z dniem 1.09.48r. rozpoczęła swą pracę w tutejszej szkole koleżanka Piotrowska Jadwiga rodem z Tucholi. Ojciec wymienionej zginął w obozie koncentracyjnym.

Dnia 3.12.48r. odbyło się wspólne sadzenie drzewek PPR z PPS naokoło boiska szkolnego. Obie te partie uchwaliły na wspólnym zebraniu partyjnym w dniu 28.11.br., że dla uczczenia tegoż dnia tj. 15.12.br. czyn ten wykonają. Bowiem 15.12.br. połączą się obie partie.

15.12.48r. o godz. 18–tej odbyła się akademia ku czci połączenia się PPR PPS przy następującym programie:

1. Zagajenie.

2. Pieśń: „Wyklęty powstań ludu ziemi”.

3. Wiersz: „A czy znasz ty bracie młody”.

4. Pieśń: „Czerwony sztandar”.

5. Wiersz: „Co gromada to gromada”.

6. Przemówienie sekretarza partii PPR.

7. Pieśń: „Oka”.

8. Referat nauczyciela.

9. Pieśń: „Z poza gór i rzek”.

10. Wiersz: „Do pracy”.

11. Pieść: „O cześć wam panowie”.

Nadmienić należy, że udział ludności bezpartyjnej był duży. Nastrój w czasie uroczystości był poważny.

Dnia 22.12.48r. odbyła się w tutejszej szkole gwiazdka dzieci szkolnych. Przed gwiazdką odgrywały dzieci teatrzyk pod tytułem „Wigilia kolejarza”, a następnie przed jarzącą się choinką śpiewały dzieci kolędy i deklamowały wiersze. Przed zakończeniem przybył św. Mikołaj i obdarzył wszystkie dzieci paczkami. W wesołym i radosnym nastroju udały się dzieci do domu. Nadmienić należy, że starsze społeczeństwo brało gremialny udział tak, że klasa była przepełniona.

Dnia 16.02.49r. odbyła się w szkole akademia ku czci pamięci oswobodzenia naszej wsi i powiatu. Program akademii był następujący:

1. Zagajenie.

2. Wiersz: „Co mi tam troski”.

3. Piosenka partyzancka.

4. Wiersz: „Idą partyzanci”.

5. Przemówienie okolicznościowe.

6. Wiersz: „Werbel”.

7. Przemówienie sekretarza partii PZPR.

8. Hymn Pomorza.

9. Wiersz: „Odra szumi po polsku”.

10. Pieśń o wolnej Polsce.

11. Wyklęty powstań ludu ziemi – pieśń.

12. Śpiew wspólny: „Jeszcze Polska nie zginęła”.

13. Zakończenie.

Nadmienić wypada, że ludność gromady brała czynny udział – klasa była przepełniona.

Dnia 30.04.49r. odbyła się w tutejszej szkole akademia ku czci święta Pierwszego Maja w godzinach 12 – 13. Dzieci śpiewały pieśni i deklamowały wiersze rewolucyjne. Nauczycielka ob. Piotrowska Jadwiga wygłosiła do dzieci przystępny i treściwy referat. Po akademii przystąpiły dzieci do dekorowania szkoły na zewnątrz. Szkoła została przybrana zielenią, girlandami z czerwonymi chorągiewkami oraz nadesłanymi z powiatu afiszami. Następnie wybudowały i ozdobiły dzieci trybunę, z której w dniu 1- maja odbierano defiladę. Również i ludność wsi przystąpiła do intensywnej pracy. Zamieciono ulice, udekorowano domy flagami narodowymi, a wzdłuż ulicy strojono domy i płoty zielenią. Dnia 1-Maja z całej gminy przybyły dzieci szkolne, ludność dorosła, zespoły majątkowe, traktory i samochody z przyczepkami, banderia konna, straże ogniowe z sikawkami i wozy drabiniaste. Wszystko to było ślicznie udekorowane zielenią, afiszami i chorągiewkami czerwonymi. Punktualnie o godzinie 12-tej odbył się wiec, a następnie pochód i defilada. W defiladzie brały udział wszystkie gromady tutejszej gminy z różnymi transparentami, których było bardzo dużo. Na czele pochodu niesiono chorągwie narodowe, partyjne (PZPR), S.L. Ogólna liczba biorących udział wynosiła około 2000 osób. Po defiladzie odbyła się akademia, na której śpiewał chór Państwowego Liceum Pedagogicznego i Gimnazjalnego z Tucholi. Cały przebieg uroczystości 1-Majowej był imponujący. Po akademii, którą zakończono Międzynarodówką, odbyły się tańce ludowe i zabawa ludowa. Udział w zabawie był bardzo liczny.

Dnia 28.06.br. obchodziła młodzież tutejszej szkoły zakończenie roku szkolnego i „Dzień Matki”. Dzieci, po przemówieniu nauczyciela do matek, deklamowały odpowiednie wiersze i śpiewały piosenki. Następnie kolejno wręczały matkom laurki i kwiaty. Po tej uroczystości, nastąpiła druga – a mianowicie uroczyste zakończenie roku szkolnego 1948/49. Program tej uroczystości był następujący:

1. Przemówienie okolicznościowe

2. Wiersz: „Żegnaj ukochana szkoło”

3. Pożegnanie odchodzących uczniów

4. Wiersz zbiorowy: „Na wakacje”

5. Promocje – rozdanie świadectw

6. Na zakończenie odegrano teatrzyk pod tytułem „Baba Jaga” – napisany przez uczennicę klasy VI – Zbilską Jadwigę.

W uroczystościach brały udział matki tutejszej gromady, czynnik społeczny oraz dziatwa tutejszego przedszkola.

Rok szkolny 1949/50

W dniu 26.08.1949r. w Zarządzie Gminnym w Żalnie odbyło się zebranie organizacji społecznych i partii politycznych tutejszej gminy, na którym dokonano wyboru gminnego komitetu uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego.

Przy współudziale tego komitetu oraz Komitetu Rodzicielskiego dokonano prac przygotowawczych w gromadach jak: dekoracja budynku szkolnego i sal szkolnych oraz zakupiono cukierki dla wszystkich dzieci. Program uroczystości był następujący:

1. Zagajenie i powitanie gości oraz dzieci szkolnych.

2. Przemówienie okolicznościowe nauczyciela.

3. Odśpiewanie: „Jeszcze Polska nie zginęła”.

4. Wiersz: „Do pracy”.

5. Powitanie i obdarowanie cukierkami dzieci I-klasy oraz dzieci klas II-V.

6. Przemówienie okolicznościowe prezesa G.Z.S.Ch.

7. Odśpiewanie Międzynarodówki.

8. Gry i zabawy na boisku.

9. Zakończenie.

Na zebranie przybyli przedstawiciele organizacji G.Z.S.Ch., PZPR, S.P. oraz przewodniczący gminnego komitetu uroczystego otwarcia roku szkolnego, podwójci i sołtys gromady. Po uroczystości z radością na twarzach, obdarowane cukierkami wracały dzieci do domu. Liczba dzieci w tutejszej szkole jest następująca:

Liczba dzieci

Chłopcy

Dziewczynki

Klasa I

10

5

5

Klasa II

17

8

9

Klasa III

12

7

5

Klasa IV

16

9

7

Klasa V

6

3

3

razem

61

32

29

Dnia 8.10.br. przybyła ekipa lekarska do tutejszej szkoły, która zbadała około 30 osób chorych na różne choroby, dając im bezpłatnie odpowiednie lekarstwa. Dzieci samych zbadano około 10, z których 4 choruje na uszy, 3 na wyrzuty skórne, 1 na serce i 2 na przeziębienie. Lekarz, dr Morawski
z Bydgoszczy, wygłosił do zebranych z okazji „Tygodnia zdrowia” następujące referaty:

1. Szkodliwość alkoholu

2. Szkodliwość nikotyny

3. Choroby serca

Dnia 29.10.br. obchodziła tutejsza młodzież szkolna przy udziale czynnika społecznego oraz ludności w ramach szkolnych uroczystość. W obchodzie, który trwał od godz. 11-12-tej brały udział wszystkie klasy. Sala szkolna na uroczystość była odpowiednio przystrojona. Program obchodu pogłębienia przyjaźni polsko – radzieckiej był następujący:

1. Zagajenie i powitanie gości

2. Pieśń partyzancka "Dolinami i wzgórzami"

3.Wiersz "Polska".

5. Pieśń "Z poza gór i rzek"

7. Przemówienie sekretarza gromadzkiego PZPR

8. Pieśń "Naprzód młodzieży świata

9.Międzynarodówka

10. Zakończenie

            Dnia 7.11.1949 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia składająca się z dwóch części. Pierwsza to uczczenie 150-tej rocznicy śmierci Aleksandra Puszkina, druga poświęcona pamiętnemu wydarzeniu, jakim był wybuch Rewolucji Październikowej.

Program tych uroczystości był następujący:

I

1.Zagajenie i powitanie gości

2.Wiersz "Nad brzegiem morza"- A. Puszkina

3.Referat na temat: Życie i twórczość A Puszkina

4.Pieśń "Ojczyzna"

5.Wiersz zbiorowy: "Wieczór zimowy" - A. Puszkina

II

1.Pieśń "Czerwony Sztandar"

2.Wiersz "Najuroczystszy ziemi dzień"

3.Przemówienie na temat: "Rewolucja Październikowa"

4.Wiersz "Obrońcom Stalingradu"

5.Pieśń "Warszawianka z roku 1905"

6.Wiersz "Polska"

7.Pieśń "O cześć wam panowie"

8.Wiersz "Do pracy".

9.Międzynarodówka.

10.Zakończenie

 

            Na akademię przybyła również młodzież z tutejszej szkoły rolniczej, która brała w niej czynny udział, oraz młodzież, dorośli i czynnik społeczny tutejszej gromady.

            Dnia 21.12 1949 r. w pięknie udekorowanej klasie szkoły rolniczej celem odbycia wspólnej uroczystości czci 70-tej rocznicy urodzin Generalissimusa Józefa Stalina - wodza międzynarodowego proletariatu.

            Punktualnie o godzinie 11-tej została uroczystość otwarta, po czym udzielono głosu ob. Głowińskiemu - kierownikowi szkoły rolniczej, który wygłosił obszerny referat na temat życia i pracy Józefa Stalina. Część artystyczna składała się z wierszy i pieśni w języku polskim
i rosyjskim.

            Na zakończenie uroczystości dzieci szkoły podstawowej uchwaliły jednogłośnie czyn pamiątkowy, a mianowicie: założyć na terenie tutejszej szkoły "Kółka Pogłębienia Przyjaźni Polsko- Radzieckiej”. Odśpiewaniem Międzynarodówki zakończono uroczystość.

            Nadmienić wypada, że szkoła na zewnątrz była także udekorowana portretem Stalina na czerwonym tle. W uroczystości brał także czynnik społeczny w osobach ob. wójta i sołtysa gromady oraz przedstawiciela Zw. Gm. Spółdzielni "SCH' ob. St. Kuczyńskiego.

 

            Tutejsza szkoła podstawowa ze szkołą rolniczą urządziła dla ludności tutejszej gromady w dniu 23.3.1950r. akademię ku uczczeniu bohaterskiej Armii Czerwonej.

Program uroczystości składał się z trzech części:

a/Akademia: referat, pieśni rewolucyjne, deklamacje.

b/Część artystyczna: pieśni ludowe polskie i radzieckie, inscenizacje wierszy i monologi.

c/Część rozrywkowa: zabawa.

Sala była ludnością tutejszej gromady przepełniona. Młodzież obu szkół wywiązała się znakomicie. Miły nastrój panował cały czas.

 

            29.4.1950r.odbyła się w tutejszej szkole akademia ku czci Święta Pracy. Akademia rozpoczęła się o godz. 13-tej, a skończyła o godz. 14,15. Na akademię przybyła ludność oraz przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego. Raporty dzieci z organizacji PCK, SKOW i Szkolnego Komitetu Obrońców Pokoju przyjmowała ob. Skórcz Maria, jako przedstawicielka Komitetu Rodzicielskiego. Przebieg akademii miał nastrój miły i serdeczny. Goście dzieciom oklasków nie szczędzili.

Program akademii by następujący:

  1. Zagajenie
  2. Dwie mapy – wiersz
  3. Przemówienie okolicznościowe
  4. Na barykady – pieśń
  5. Pieśń majowa – wiersz zbiorowy
  6. Naprzód młodzieży świata – pieśń
  7. Ty coś walczył – wiersz
  8. Krew naszą długo leją katy –pieśń
  9. Składanie meldunków

a/organizacji PCK

b/Organizacji SKOW

c/Komitetu Obrońców Pokoju

10.   Z poza gór i rzek – pieśń

11.  Akademia I Maja –wiersz

12.  Miliony rąk – pieśń

13.  Wiersz zbiorowy -1 Maja

14.  Gdy naród do boju – pieśń

15.  1 – Maja –wiersz

16.  Międzynarodówka

 

            Dnia 30.4.50r. wszystkie dzieci szkoły zebrały się w szkole o godz.14,30. Następnie wyruszyła cała szkoła do lasu, gdzie odbyły się biegi, wyścigi na 100 m, różne zabawy, gry
w dwa ognie. Powrót nastąpił o godz.17-tej.

<<poprzednia strona             kolejna strona>>