Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Muzyka
Nawigacja
Losowe zdjęcie

Festyn "Powitanie lata"

Licznik odwiedzin
Dziś:52
Wczoraj:1,016
W tym tygodniu:1,421
W tym roku:19,340
Wszystkich:772,628
Reklama
Maniek - Jan Szypryt


OPTA Timber - Piastoszyn

Kronika szkolna 4

Dnia 23.6.50r. na zakończenie roku szkolnego przybyło społeczeństwo tutejszej gromady oraz przedstawiciele partii, Zw. Gm. Sp.”SCH” i Koła Gospodyń Wiejskich.

W pierwszej godzinie rozdano dzieciom świadectwa. Punktualnie o godz. 9-tej powitał przybyłych obywateli kierownik szkoły ob. Ankowski. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu.

Dalszy przebieg uroczystości był następujący:

  1. Wiersz „Wakacje”
  2. Referat kierownika szkoły

a/ podsumowanie wyników w nauce

b/ wyniki w wychowaniu

c/ osiągnięcia naszej szkoły w roku szkolnym  1949/50

d/ braki w naszej szkole.

e/ wytyczne na rok przyszły

f/ dyskusja nad referatem

  1. Przemówienie przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego do dzieci rodziców.
  2. Wiersz „Do widzenia szkoło”
  3. Pieśń „Jak szybko mijają chwile”
  4. Pożegnanie dzieci opuszczających szkołę
  5. Inscenizacja wiersza „Napiszemy list”
  6. Na zakończenie odśpiewano wspólnie Międzynarodówkę

 

      Rok szkolny 1950/51

 

            Dnia 1.9.50r. rozpoczęto nowy rok szkolny o godz. 9-tej. Dnia tego stawiły się wszystkie dzieci do szkoły, wysłuchały przemówienia Ministra Oświaty. Następnie przeszły do własnego programu, który był następujący:

                1/ Zagajenie

           2/ Wiersz „Do pracy”

           3/ Przemówienie Kierownika szkoły

           4/ Pieśń „ Wesoły ……..”

           5/ Wiersz „Do szkoły”

           6/ Pieśń „Hej koledzy”

           7/ Przemówienie przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego

           8/ Zakończenie.

Nadmienić wypada, że na uroczyste otwarcie roku szkolnego przybyły matki i ojcowie dzieci oraz przedstawiciele GS”SCH” i partii. Po przemówieniu przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego zostały szkole wręczone trzy książki do biblioteki uczniowskiej. Pod koniec uroczystości zajęto się specjalnie dziećmi pierwszej klasy, których obdarowano cukierkami.

Nauka rozpoczęła się z nowym rokiem szkolnym w trzech salach. Do szkoły przydzielono nowe dwie siły nauczycielskie w osobach ob. Kielbratowskiej z Łosin pow. Tuchola, urodzonej w Żalnie oraz Ciemińskiej Weroniki z Łotynia urodzonej w Kłodawie pow. Chojnice. Liczba dzieci szkolnych w dniu 1.9 br. Wynosiła w naszej szkole 64. Dnia 2.9.50r. lekcje odbyły się już normalne.

 

            Dnia 7.11.50r. obchodziła młodzież tutejszej szkoły uroczystość 33-ciej rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej. Szkoła była na ten dzień udekorowana wewnątrz i na zewnątrz chorągiewkami międzynarodowymi, zielenią, kwiatami i obrazami. Na maszcie szkolnym powiewał sztandar czerwony.

Na uroczystość przybyła ludność gromady, przedszkolanka z podopiecznymi dziećmi, jako też ob., Pawłowicz z pracownikami tutejszego Ośrodka Maszynowego. Program uroczystości był następujący:

  1. Zagajenie, powitanie gości, dzieci z przedszkola i młodzież szkolną
  2. Pieśń „Na barykady”
  3. Wiersz „Lenin i Stalin"
  4. Przemówienie okolicznościowe
  5. Wiersz „ Przyjaźń Polsko-Radziecka”
  6. Pieśń „Krew naszą długo leją katy”
  7. Pieśń "Miliony rąk”
  8. Wiersz „Dwaj towarzysze”
  9. Pieśń, „Gdy naród do boju”

10.  Pieśń „Warszawianka z 1905r.”

11.  Wiersz „Wielkie imię wodza”

12.  Wiersz „Grażdanka dzień”

13.  Wiersz "Słowo o Stalinie”

14.  Międzynarodówka

15.  Zakończenie: Na zakończenie kierownik szkoły podziękował gościom za przybycie, a młodzieży szkolnej za piękne deklamacje i piękny śpiew.

 

       Dnia 10.1.51r. o godz. 17-tej zebrała się cała młodzież szkolna i przedszkolna w Sali tutejszej szkoły, by przy pięknie udekorowanej choince cieszyć się osiągnięciami swoimi i całego kraju w planie 6-cio letnim.

Porządek obchodu był następujący:

1.Zagajenie i powitanie gości oraz dzieci.

2.Inscenizacja: „A kto tę choinkę zasiał………

3.Wiersz „Piosenka o białym gołębiu”

4.Wiersz „Pochód przyjaźni”

5.Przemówienie okolicznościowe

6.Pieśń „Miliony rąk”

7.Wiersz „Front pokoju”

8.Pieśń „Naprzód młodzieży świata”

9.Wiersz „Choinka w lesie”

  10.Inscenizacja „Nowy Rok”

  11.Pieśń „Do roboty”

  12.Wiersz „Zima i mróz”

  13.Wiersz „Życzenia noworoczne”

  14.Wiersz „Przywitanie nowego roku”

  15.Inscenizacja i wiersze dzieci przedszkola

  16.Przybycie dziadka choinkowego i obdarowanie dzieci paczkami

  17.Pieśń „Myśmy przyszłością narodu’.

Na wyżej wymienioną uroczystość przybyły władze tutejszych organizacji oraz przedstawiciel PZGS „SCH” z Tucholi. Nadmienić wypada, że na uroczystość przybyła tutejsza młodzież pozaszkolna, oraz rodzice dzieci szkolnych. Nastrój na wieczorze panował serdeczny i wesoły.

  Dnia 22.4.51r. świetlica dziecięca przy tutejszej szkole podstawowej urządziła przedstawienie amatorskie pt. Roch sieje groch”, oraz dała różne tańce narodowe, deklamacje itd. Po przedstawieniu odbyła się zabawa dziecięca dla dzieci szkoły podstawowej i dzieci przedszkola. W czasie zabawy otrzymały wszystkie dzieci cukierki, zakąski i kawę. Nastrój był wesoły, dzieci bawiły się wspaniale. Nadmienić wypada, że na przedstawieniu jak i na zabawie byli rodzice dzieci oraz cały Komitet Rodzicielski.

 

            Dnia 29.4 br. Odbyła się na Sali tutejszej gromady akademia 1 Majowa. A akademię przybyła ludność i delegacje wszystkich gromad i PGR z terenu tutejszej gminy. Referat okolicznościowy wygłosił przedstawiciel K.W.. Część artystyczną dały dzieci tutejszej szkoły podstawowej oraz ekipa bydgoskiej firmy „Persil”. Sala była przepełniona, oklasków dzieciom jak też ekipie ludność nie szczędziła. Odśpiewaniem Międzynarodówki akademię zakończono.

 

            W dniu 1 Maja wyruszył z Piastoszyna pochód na uroczystości 1 Majowe do Żalna. Pochód składał się z siedmiu wozów i dwóch traktorów z przyczepkami. Cały ten barwny korowód był udekorowany ślicznymi transparentami, chorągiewkami z gołębiami pokoju. Pochód zamykały dwa traktory ślicznie udekorowane Tutejszego Ośrodka Maszynowego. Dzieci dały kilka występów w części artystycznej oraz deklamowały dwa wiersze. W wesołym nastroju o godz. 15-tej wróciły do domu.

 

            Dnia 20.5.51r. odbyło się w godzinach popołudniowych przyrzeczenie harcerskie. Na uroczystość tę przybyło dużo ludności oraz organizacja ZMP tutejszej gromady, przewodniczący spółdzielni produkcyjnej prezes gromadzki GS „SCH” , sekretarz POP PZPR oraz zarząd Komitetu Rodzicielskiego. Na uroczystość tę przybył delegat z Tucholi, który przyrzeczenie harcerzy odebrał. Cała uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej klasie, a ponad zebranymi unosił się sztandar powiatowy ZMP. Po przyrzeczeniu odbyły się występy harcerskie, które składały się z następującego programu:

  1. Wiersz „Walczmy o trwały pokój”
  2. Korowód „Na barykady”
  3. Wiersz „ Mały Japończyk –Kano”
  4. Pieśń „Naprzód młodzieży świata”
  5. Inscenizacja wiersza „Na Wawel –na Wawel
  6. Międzynarodówka

Przyrzeczenie składało 27 harcerzy i harcerek. Po uroczystości w miłym nastroju zebrani jak i harcerze udali się do domu.

 

            Dnia 23 czerwca 1951r. otrzymały dzieci szkolne ferie letnie. W dniu tym przybyli rodzice dzieci, przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego z kilku członkami oraz przedstawiciel Prezydium Gminnej Rady Narodowej. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła". Następnie przemówił przedstawiciel Komitetu Rodzicielskiego wskazując dzieciom jak mają wykorzystać dla siebie i swego zdrowia wakacje letnie. Po przemówieniu zabrał głos kierownik szkoły zdając sprawozdanie z działalności nauczycielstwa, uczniów i organizacji szkolnych w ciągu roku szkolnego 1950/51 podkreślając strony dodatnie i ujemne, błędy popełniane przez nauczycielstwo, niedociągnięcia uczniów lub ich strony dodatnie. Po sprawozdaniu rozdano dzieciom świadectwa i tak na 67 dzieci nie otrzymało promocji troje dzieci. W części artystycznej były deklamacje, śpiewy i inscenizacja bajki pt. „Wróble”. Po części artystycznej rozeszły się dzieci do domu odśpiewując przedtem pieśń „Wyklęty powstań ludu ziemi. Rodzice natomiast i starsza młodzież, jako też przedstawiciele zwiedzili wystawę, która składała się z rysunków, zeszytów różnych przedmiotów oraz pomocy naukowych. Widzowie podziwiali niejedne prace z przyrody, matematyki i fizyki oraz wyrażali się bardzo dodatnio o rysunkach klas wyższych. Nadmienić wypada, że uczeń klasy 4 –tej Jan Hołody został wynagrodzony za pilną naukę i dobre postępy w czytelnictwie.

<< poprzednia    kolejna>>

Informacje dnia

Dzisiaj jest
Niedziela 19 Maja 2024.

Imieniny obchodzą:
Iwo, Piotr, Mikołaj, Celestyna, Urban, Iwona


W tej chwili naszą witrynę odwiedza 1 gości online

Pogoda dla Piastoszyna
Przyjazne strony
Gmina Kęsowo

Gmina Kęsowo

Powiat tucholski

Liga powiatowa